Арешт майна

TAXman, 07 травня

Арешт майнових активів підприємства – один із методів стягнення заборгованості. Накласти арешт на майно можуть податкові та судові органи, державна виконавча служба.

Податкові органи застосовують процедуру адміністративного арешту активів платника податків у відповідності зі ст. 94 Податкового кодексу України. Арешт майна може бути повним або умовним.

При повному арешті платник податків позбавляється права розпоряджатися або користуватися своїм майном.

При умовному арешті при реалізації прав власності на майно потрібно обов'язкове попереднє одержання дозволу відповідного органу Державної податкової служби (далі – ДПС) на проведення будь-яких операцій з арештованим майном (у т.ч. з коштами). Такий дозвіл може бути отримано, якщо, на думку податкового керуючого, це не приведе до збільшення податкового боргу платника податків або зменшенню ймовірності його погашення.

На майно підприємства може бути накладений адміністративний арешт у випадку:

 • порушення правил відчуження майна, що знаходиться в податковій заставі;
 • відмовлення від проведення документальної перевірки або допуску до неї посадових осіб податкової служби;
 • відсутності документів, що підтверджують державну реєстрацію, дозволів (ліцензій) на здійснення господарської діяльності, торговельних патентів, сертифікатів відповідності реєстраторів розрахункових операцій;
 • відсутності реєстрації як платника податків в органі ДПС, при здійсненні дій по переводу майна за межі України, укритті його або передачі іншим особам;
 • відмовлення від проведення перевірки стану зберігання майна, що знаходиться в податковій заставі;
 • недопущення податкового керуючого до складання акта опису майна;
 • відмова посадових осіб від проведення інвентаризації основних фондів, товарно-матеріальних цінностей, зняття залишків готівки, а також ненадання документів для перевірки.

Таким чином, при наявності хоча б одної з вищенаведених обставин керівник органу ДПС або його заступник приймає рішення про застосування арешту майна платника податків. При цьому обґрунтованість такого арешту майна повинна бути перевірена судом протягом 96 годин, а рішення подається в суд протягом 24 годин.

Рішення про застосування арешту майна відправляється платнику податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або вручається особисто під розписку.

Рішення керівника органу ДПС щодо арешту майна може бути оскаржено підприємством в адміністративному або судовому порядку. Можна звернутися також у вищестоящий податковий орган.

Адміністративний арешт майна припиняється у випадку:

 • відсутності рішення суду про визнання арешту обґрунтованим;
 • погашення підприємством податкового боргу;
 • усунення причин застосування адміністративного арешту;
 • ліквідації підприємства, у тому числі в результаті проведення процедури банкрутства;
 • скасування судом або органом ДПС рішення керівника про арешт;
 • прийняття судом рішення про припинення адміністративного арешту;
 • пред'явлення підприємством документу, що підтверджує державну реєстрацію юридичної особи відповідно до закону, дозволів (ліцензій) на здійснення діяльності, торговельних патентів, сертифікатів відповідності реєстраторів розрахункових операцій;
 • фактичного проведення платником податків інвентаризації основних фондів, товарно-матеріальних цінностей, зняття залишків товарно-матеріальних цінностей, готівки.

Рішення про звільнення майна з-під арешту орган ДПС приймає протягом двох робочих днів після того, коли стало відомо про виникнення підстав для припинення адміністративного арешту.

Органи судової влади і державної виконавчої служби у визначених законом випадках також можуть накладати арешт на майно підприємства.

 

Новий коментар

Я не спамер: введите суму 8+1


 

Від авторів блогу

Про блог — прочитайте перед початком

Замовити консультацію - з питань ведення бізнесу чи оподаткування

Відповіді на питання - вже розвязано 43 питань

Володимир Тихонов - мій профіль на Google+


 
 

Бизнес форум

Последние темы:

Смарт браслет
15 серпня, 1 ответа