Єдиний соціальний внесок для підприємців

TAXman, 14 березня

Із 2011 року запроваджено сплату єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (ЄСВ), що замінила сплату внесків до 4-х фондів державного соціального страхування.

Відповідно до ст. 4 Закону про ЄСВ фізичних осіб – підприємців (які обрали спрощену або загальну систему оподаткування, визначено платниками єдиного внеску.

Для загальної системи оподаткування

ЄСВ сплачується у розмірі 34,7 % від суми отриманого доходу. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску за кожну особу за місяць, у якому отримано такий дохід. ЄСВ сплачується за календарний рік до 10 лютого наступного року.

Протягом року до 15 березня, до 15 травня, до 15 серпня та до 15 листопада платники на загальній системі сплачують ЄСВ авансовими платежами у розмірі 25% від суми ЄСВ, розрахованої від суми, яка визначена податковою інспекцією для сплати авансових сум по ПДФО.

Для спрощеної системи оподаткування

Для спрощенців єдиний внесок нараховується у розмірі 34,7 % від суми, що визначаються такими платниками самостійно, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску за кожну особу.

Мінімальний страховий внесок визначається розрахунково як добуток мінімального розміру з/п на 34,7%.

Так, розмір мінімальної зарплати у 2013 році – 1147 грн. (січень-листопад), із грудня – 1218 грн.

Щоквартальна сплата ЄСВ підприємцем за себе становить – 1194,03 грн. (398,01* 3 місяці) за І, ІІ та ІІІ квартали. За IV квартал – 1218,67 грн. (398,01* 2 міс. + 422,65 грн.)

ЄСВ сплачується до 20 числа місяця, що настає за звітним кварталом. Звітують спрощенці 1 раз на рік до 10 лютого.

Розглянемо декілька запитань щодо сплати ЄСВ та відповідальності за недотримання вимог законодавства.

1. Якщо підприємець не отримував доходу, то чи зобов'язаний він сплачувати за себе єдиний внесок?

Єдиний внесок у сумі не менше мінімального страхового внеску сплачується підприємцями, які перебувають на загальній системі оподаткування, за підсумками року лише за ті місяці, в яких вони мали дохід. На спрощеній системі ЄСВ сплачується у будь-якому випадку.

2. Чи потрібно подавати звіт за себе фізичній особі – підприємцю, якщо вона не отримувала доходу (її діяльність призупинено)?

Пунктом 4 частини другої ст. 6 Закону про ЄСВ встановлено, що платник єдиного внеску зобов'язаний подавати звітність до територіального органу пенсійного фонду у строки, в порядку та за формою, встановленими цим фондом за погодженням з відповідними фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Підприємці, у тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, самі за себе формують та подають до органів пенсійного фонду звіт самі за себе один раз на рік до 10 лютого року, наступного за звітним.

Винятків щодо подання звітності для фізичних осіб – підприємців у разі, якщо вони не отримували доходу (діяльність призупинено), Законом про ЄСВ не передбачено.

3. Чи зобов’язані підприємці, які сплачують єдиний податок або перебувають на загальній системі та є пенсіонерами, платити також за себе ЄСВ ?

Фізичні особи – підприємці, які обрали спрощену систему оподаткування (єдиний податок), звільняються від сплати за себе ЄСВ, якщо вони є пенсіонерами за віком або інвалідами та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу. Такі особи можуть бути платниками ЄСВ виключно на добровільних умовах.

Але, якщо пенсія призначена спрощенцям на інших підставах, ніж якщо вони є пенсіонерами за віком або інвалідами та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу, то такий підприємець повинен сплачувати ЄСВ за себе.

Фізичні особи – підприємці, які перебувають на загальній системі оподаткування і є пенсіонерами, сплачують ЄСВ на загальних підставах.

4. Яку відповідальність передбачено за несплату або несвоєчасну сплату єдиного внеску приватними підприємцями?

Підприємці, які обрали спрощену систему оподаткування, зобов'язані сплачувати за себе єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним роком.

За несплату або несвоєчасну сплату ЄСВ до платників застосовується штраф у розмірі 10% своєчасно не сплачених сум.

Також на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 % суми недоплати за кожний день прострочення платежу.

5. Який штраф передбачено за несвоєчасне подання звітності до Пенсійного фонду України фізичною особою – підприємцем?

За неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності, передбаченої Законом про ЄСВ, територіальним органом пенсійного фонду до платника застосовується штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (170 грн.).

У статті використані матеріали журналу «Вісник податкової служби України», березень 2013 р., № 10.

Обговорити питання про сплату ЄСВ можна на нашому бізнес-форумі

 

Новий коментар

Я не спамер: введите суму 2+1


 

Від авторів блогу

Про блог — прочитайте перед початком

Замовити консультацію - з питань ведення бізнесу чи оподаткування

Відповіді на питання - вже розвязано 43 питань

Володимир Тихонов - мій профіль на Google+


 
 

Бизнес форум

Последние темы:

Печь булерьян в дом
21 вересня, 1 ответа
Как Открыть Футбольную Школу
20 вересня, 1 ответа
IP телефония
20 вересня, 1 ответа