Податкова знижка за навчання

TAXman, 14 лютого

Податкова знижка для фізичних осіб – це документально підтверджена сума витрат, на яку дозволяється зменшення загального річного оподатковуваного доходу платника податків, одержаного за наслідками звітного року у вигляді заробітної плати.

Перелік витрат, які дозволено включати до податкової знижки, визначено п. 166.3 ст. 166 Податкового кодексу України. У цьому переліку основною є сума коштів, сплачених платником податку на користь закладів освіти для компенсації вартості здобуття середньої професійної або вищої освіти такого платника податку та/або члена його сім'ї першого ступеня споріднення, який не одержує заробітної плати.

Така сума не може перевищувати розміру доходу, що дорівнює розміру місячного прожиткового мінімуму, помноженого на 1,4 та округленого до найближчих 10 грн.), у розрахунку на кожну особу, яка навчається, за кожний повний або неповний місяць навчання протягом звітного податкового року (в 2011 р. – 1320 грн., у 2012 р. – 1500 грн.).

Фактичні витрати повинні бути підтверджені відповідними платіжними та розрахунковими документами, зокрема квитанціями, фіскальними або товарними чеками, прибутковими касовими ордерами, копіями договорів, що ідентифікують продавця та отримувача послуги.. При цьому в зазначених документах обов'язково має бути відображено вартість таких робіт або послуг і строк їх виконання або надання. Оригінали зазначених документів не надсилаються органу ДПС, але підлягають зберіганню платником податку протягом строку давності, встановленого Податковим кодексом (3 роки).

Підстави для нарахування податкової знижки із зазначенням конкретних сум відображаються платником податку у річній податковій декларації про майновий стан і доходи, яка подається по 31 грудня включно наступного за звітним податкового року.

Обмеження права на нарахування податкової знижки

Податкова знижка може бути надана виключно резиденту, який має реєстраційний номер облікової картки платника податку (ідентифікаційний номер), а також резиденту – фізичній особі, яка через свої релігійні переконання відмовилась від прийняття такого номера і має відмітку у паспорті.

Податкова знижка може застосовуватися лише до доходу, отриманого платником податку протягом звітного року у вигляді заробітної плати, зменшеної на суму соціальних внесків. Загальна сума податкової знижки не може перевищувати суми річного загального оподатковуваного доходу платника податку, нарахованого як заробітна плата.

Не мають права на отримання податкової знижки з податку на доходи фізичних осіб самозайняті особи (фізичні особи –підприємці та особи, які здійснюють незалежну професійну діяльність) щодо свого річного оподатковуваного доходу, одержаного в межах провадження їх діяльності, оскільки такий дохід не є заробітною платою.

Права на податкову знижку не мають всі інші особи, які одержують доходи, відмінні від заробітної плати.

Якщо платник податку до кінця податкового року, наступного за звітним, не скористався правом на нарахування податкової знижки, то таке право на наступні податкові роки не переноситься.

Розглянемо відповіді на деякі запитання.

1. Чи мають право батьки скористатися податковою знижкою за навчання студента, який отримував доходи за цивільно-правовим договором (договором підряду)?

Цивільно-правовий договір – це угода між громадянином і організацією на виконання першим певної роботи, але за цього виду договору не виникають трудові відносини, на які поширюється трудове законодавство. У трудовій книжці не робиться запис про виконання роботи за цивільно-правовими договорами.

Якщо студент протягом звітного податкового року одержував доходи за цивільно-правовим договором, який є відмінним від трудового договору, то члени сім'ї першого ступеня споріднення мають право на податкову знижку щодо сум, сплачених за навчання такого студента.

2. Фізична особа – підприємець сплачує кошти за навчання своєї дитини. Чи має вона право на податкову знижку?

Загальна сума податкової знижки не може перевищувати суми річного загального оподатковуваного доходу платника податку, нарахованого як заробітна плата. Заробітна плата – основна та додаткова заробітна плата, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, які виплачуються (надаються) платнику податку у зв'язку з відносинами трудового найму згідно із законом.

Тому фізична особа – підприємець не має права на податкову знижку щодо доходів, одержаних від підприємницької діяльності.

3. Чи може платник податку підтвердити факт оплати довідкою з ВУЗу та отримати податкову знижку, якщо не збережено квитанції про оплату вартості навчання дитини?

Оскільки до податкової знижки включаються фактично здійснені протягом звітного податкового року платником податку витрати, підтверджені відповідними платіжними та розрахунковими документами, довідка з вишу про те, що на рахунок цього навчального закладу надійшли кошти за навчання певного студента, не є платіжним документом. Тому для одержання податкової знижки необхідно пред'являти податковому органу виключно зазначені в Податковому кодексі документи, зокрема квитанції, фіскальні або товарні чеки, прибуткові касові ордери, копії договорів, що ідентифікують продавця товарів (робіт, послуг) і їх покупця (отримувача).

У статті використані матеріали журналу “Вісник податкової служби України” за жовтень 2012 р., № 40.

Обговорити питання про податкові знижки можна на нашому бізнес-форумі

 

Новий коментар

Я не спамер: введите суму 3+7


 

Від авторів блогу

Про блог — прочитайте перед початком

Замовити консультацію - з питань ведення бізнесу чи оподаткування

Відповіді на питання - вже розвязано 43 питань

Володимир Тихонов - мій профіль на Google+


 
 

Бизнес форум

Последние темы:

Смарт браслет
15 серпня, 1 ответа