Єдиний податок – складання звітності

TAXman, 31 липня

Розглянемо деякі запитання по спрощеній системі оподаткування для фізичних осіб – підприємців по складанню звітності.

1. Як відображаються щомісячні авансові внески в податковій декларації - за нарахуванням чи за фактичною оплатою?

Відповідно до пп. 296.2, 296.3 Податкового кодексу (ПКУ) платники єдиного податку І групи подають до органу ДПС річну податкову декларацію, а платники ІІ групи – квартальну декларацію, де відображаються щомісячні авансові внески, визначені п. 295.1 ст 295 ПКУ.

Платники єдиного податку І і ІІ груп сплачують єдиний податок шляхом здійснення авансового внеску не пізніше 20 числа (включно) поточного місяця.

Відповідно до п. 295.1 ПКУ такі платники можуть здійснити сплату єдиного податку авансовим внеском за весь податковий (звітний) період (квартал, рік), але не більш як до кінця поточного звітного року.

Платники єдиного податку в податковій декларації відображають нараховані до сплати щомісячні авансові внески незалежно від здійснення ними фактичної сплати єдиного податку у вигляді авансового внеску за податковий (звітний) період.

2. Як у податковій декларації платника єдиного податку заповнюється поле «Фактична чисельність працівників у звітному періоді», ЯКЩО КОЖного місяця чисельність була різною?

Якщо кількість осіб, які перебувають з платниками єдиного податку ІІ або ІІІ груп у трудових відносинах, кожного місяця кварталу була різною, та враховуючи те, що для таких платників єдиного податку однією з основних умов перебування на спрощеній системі оподаткування є неперевищення 10 або 20 осіб відповідно, то у полі «Фактична чисельність працівників у звітному періоді» податкової декларації зазначається найбільша чисельність працівників за будь-який місяць кварталу.

3.. Як у податковій декларації платника єдиного податку — фізичної особи — підприємця відображається дохід, отриманий у звітному році за послуги, надані минулого року неплатнику єдиного податку?

Доходи платника єдиного податку І або ІІ групи, отримані від суб'єкгів господарювання (неплатників єдиного податку) у звітному році за роботи (послуги), виконані минулого року, оподатковуються за ставкою 15%. При цьому умови перебування у І або ІІ групі платників єдиного податку такими платниками єдиного податку не порушуються.

Дохід таких підприємців відображають у рядку 05 або 10 «Сума доходу, отриманого від здійснення видів діяльності, які не дають права на застосовування спрощеної системи оподаткування, у звітному (податковому) періоді» податкової декларації платника єдиного податку. При цьому такі платники єдиного податку з метою уникнення анулювання свідоцтва платника єдиного податку разом з податковою декларацією подають до органів ДПС пояснення (за довільною формою) щодо таких доходів.

4. Які види підприємницької діяльності зазначаються при заповненні декларації?

У полі 6 «Види підприємницької діяльності, які здійснювалися у звітному періоді» підприємець зазначає лише номер та назву згідно з КВЕД тих видів підприємницької діяльності, які фактично ним здійснювалися у звітному періоді. Не потрібно перераховувати всі КВЕДи, які зазначені у Свідоцтві платника єдиного податку.

5. Чи мають підприємці - платники єдиного податку укладати з іншими суб'єктами господарювання договори про спільну діяльність без створення юридичної особи?

Підприємці, що є платниками єдиного податку, мають право укладати з іншими суб'єктами господарювання договори про спільну діяльність без створення юридичної особи. Але такі фізичні особи повинні враховувати, що види діяльності в межах договору про спільну діяльність мають відповідати тим видам діяльності, здійснення яких дає право застосовувати спрощену систему оподаткування.

При цьому якщо учасником такого договору про спільну діяльність є платник податку на прибуток підприємств, уповноваженим платником у частині ведення обліку буде особа, яка є платником податку на прибуток підприємств. Такий договір про спільну діяльність повинен перебувати на обліку в органах ДПС.

Водночас частина прибутку, отримана учасником спільного договору - підприємцем, що є платником єдиного податку, включається до доходу такого платника.

Якщо серед учасників договору немає платника податку на прибуток підприємств, то такий договір про спільну діяльність не обліковується в органах ДПС і кожен учасник такого договору перебуває на обліку в органах ДПС та виконує обов'язки платника податків самостійно.

6. Чи може фізична особа бути платником єдиного податку, якщо вона надає послуги з проведення ігор на більярді, в тому числі прокату інвентарю?

Суб'єкти господарювання не можуть бути платниками єдиного податку, якщо вони здійснюють діяльність з організації, проведення азартних ігор. Під визначення азартної гри попадає будь-яка гра, умовою участі в якій є внесення гравцем ставки, що дає змогу отримати виграш (приз) і результат якої повністю або частково залежить від випадковості.

До азартних ігор не належать, зокрема, гра на більярді, гра в кеглі (боулінг) та інші ігри, які проводяться без одержання гравцем призу (виграшу). Це є господарською діяльністю у сфері розваг. Цей вид діяльності відповідає згідно з КВЕД ДК 009:2005 класу 92.72 «Інші види рекреаційної діяльності».

У такому випадку фізична особа - підприємець може бути платником єдиного податку лише ІІ та ІІІ груп за умови дотримання відповідних вимог.

7. Чи має право платник єдиного податку ІІ групи перейти до ІІІ групи у зв'язку з перевищенням чисельності найманих працівників?

Підпунктом 5 п. 299.15 ПКУ визначено, що свідоцтво платника єдиного податку анулюється органом ДПС у разі перевищення чисельності фізичних осіб, які перебувають у трудових відносинах з платником єдиного податку.

Тому платник єдиного податку ІІ групи у разі перевищення такої чисельності не має права перейти до ІІІ групи платників єдиного податку та зобов'язаний перейти на сплату інших податків і зборів.

8. 3 якого періоду платник єдиного податку І групи повинен перейти на сплату інших податків у разі використання праці найманих осіб?

Відповідно до пп. 2 п. 291.4 ПКУ до платників єдиного податку, які відносяться до І групи, належать фізичні особи — підприємці, які не використовують працю найманих осіб, здійснюють виключно роздрібний продаж товарів з торговельних місць на ринках та/або провадять господарську діяльність з надання побутових послуг населенню і обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує 150 000 грн.

Підпунктом 6 пп. 298.2.3 цього Кодексу передбачено перехід платника єдиного податку на сплату інших податків і зборів з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) періодом, у якому допущено перевищення чисельності фізичних осіб, які перебувають у трудових відносинах з цим платником.

Податковим (звітним) періодом для платників єдиного податку першої групи є календарний рік.

Згідно з пп. 298.2.1 ПКУ для відмови від спрощеної системи оподаткування суб'єкт господарювання не пізніше ніж за 10 календарних днів до початку нового календарного кварталу (року) подає до органу ДПС заяву.

Відповідно до пп. 298.2.2 ПКУ платники єдиного податку можуть самостійно відмовитися від спрощеної системи оподаткування у зв'язку з переходом на сплату інших податків і зборів, визначених цим Кодексом (за умови відсутності податкового боргу), з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) кварталом, у якому подано заяву щодо відмови від спрощеної системи оподаткування у зв'язку з переходом на сплату інших податків і зборів.

Отже, платник єдиного податку І групи у разі використання найманої праці зобов'язаний не пізніше ніж за 10 календарних днів до початку нового календарного кварталу подати до органу ДПС заяву щодо відмови від спрощеної системи оподаткування та з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) кварталом, у якому використовувалася праця найманих осіб перейти на загальну систему оподаткування.

9. Чи мають право працівники органів ДПС видати фізичній особі — підприємцю свідоцтво платника єдиного податку, в якому зазначено не всі види діяльності, обрані підприємцем у заяві про застосування спрощеної системи оподаткування?

На підставі поданої фізичною особою заяви про застосування спрощеної системи оподаткування у свідоцтві підприємця - платника єдиного податку повинні зазначатися всі обрані фізичною особою - підприємцем види діяльності за умови, що ці види діяльності дають право застосовувати спрощену систему оподаткування.

При цьому пп. 1 п. 299.9 ст. 299 Податкового кодексу передбачено, що підставою для прийняття органом ДПС рішення про відмову у видачі суб'єкту господарювання свідоцтва платника єдиного податку є невідповідність такого суб'єкта господарювання вимогам ст. 291 цього Кодексу.

У разі коли серед обраних фізичною особою видів господарської діяльності, зазначених у заяві про застосування спрощеної системи оподаткування є хоч один із видів, що не дає права застосовувати спрощену систему оподаткування, орган ДПС приймає рішення про відмову у видачі такій фізичній особі свідоцтва платника єдиного податку.

У статті використані матеріали журналу “Вісник податкової служби України” №23 за 2012 рік.

Обговорити дане питання можна на нашому форумі

 

Новий коментар

Я не спамер: введите суму 2+4


 

Від авторів блогу

Про блог — прочитайте перед початком

Замовити консультацію - з питань ведення бізнесу чи оподаткування

Відповіді на питання - вже розвязано 43 питань

Володимир Тихонов - мій профіль на Google+


 
 

Бизнес форум

Последние темы:

Смарт браслет
15 серпня, 1 ответа