Єдиний податок - ведення обліку

TAXman, 25 липня

Розглянемо деякі запитання по спрощеній системі оподаткування для фізичних осіб – підприємців щодо ведення обліку доходів.

1. Як у книзі обліку доходів відображається сплачена сума єдиного соціального внеску ?

Відповідно до п. 292.10 ПКУ не є доходом суми податків, утримані платником єдиного податку під час здійснення ним функцій податкового агента, а також суми єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нараховані платником єдиного податку згідно із законом.

Згідно із вимогами Порядку ведення книги обліку доходів, платники єдиного податку І і ІІ груп та платники єдиного податку ІІІ групи, які не є платниками ПДВ, у книзі обліку доходів не відображають сплачену суму такого єдиного соціального, а платники єдиного податку ІІІ групи, які є платниками ПДВ, у книзі обліку доходів і витрат у графі 5 розділу II «Витрати» відображають суму сплаченого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

При цьому дохід підприємця не зменшується на суму сплаченого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

2. Протягом якого терміну повинні зберігатися книги обліку доходів?

Відповідно до п. 44.1 ПКУ платники податків зобов'язані вести облік доходів (для платників ПДВ ще й витрат), пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та забезпечити зберігання відповідних документів, не менш як 1095 днів з дня подання податкової звітності, для складання якої використовуються зазначені документи, а у разі її неподання — з передбаченого Податковим кодексом граничного терміну подання такої звітності.

Книги обліку доходів використовуються платником податку для заповнення податкової декларації платника єдиного податку і зберігаються у платника податку протягом трьох років після виконання останнього запису.

Таким чином, підприємці зобов'язані забезпечити зберігання книг обліку не менш як 1095 днів з дня подання податкової звітності, для складання якої використовувалися зазначені книги.

Посадові особи органів ДПС не. здійснюють у книгах записи ні щодо їх анулювання, ні щодо термінів їх зберігання.

3. Яким чином підприємці — платники єдиного податку відображають доходи, отримані ними до дати реєстрації книги обліку доходів в органі ДПС та чи передбачено за це відповідальність?

Відповідно до п.4 Порядку ведення книги обліку доходів у книзі відображається фактично отримана сума доходу від провадження діяльності із сумарним підсумком за місяць, квартал, рік.

Дохід, отриманий підприємцями, які обрали спрощену систему оподаткування та є платниками єдиного податку І і ІІ груп, а також ІІІ групи (без ПДВ), відображається у Книзі в день фактичного його одержання.

Однак якщо підприємці вищеназваних категорій отримують дохід до дати реєстрації Книги в органах ДПС, то з метою обчислення загального обсягу доходу такий дохід відображається платником податку у графах 2-7 Книги після її реєстрації в органі ДПС, але за несвоєчасне оприбуткування готівки та неналежне ведення обліку доходів до платників податків застосовуватимуться фінансові санкції та адміністративна відповідальність.

Відповідно до ст. 164 КпАП неведення обліку або неналежне ведення обліку доходів та витрат суб'єктами господарювання, тягне за собою попередження або накладення штрафу у розмірі від трьох до восьми неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (за повторне протягом року правопорушення - штраф у розмірі від п'яти до восьми НМДГ).

Крім того, за неоприбуткування (неповне та /або несвоєчасне оприбуткування) готівки в книзі обліку доходів та книзі обліку доходів та витрат органи ДПС застосовують штрафні санкції відповідно до вимог Указу № 436 у п'ятикратному розмірі неоприбуткованої суми.

4. Чи відображаються копійки при заповненні сум доходу у книзі обліку доходів?

Форму книги обліку доходів платників єдиного податку І, ІІ та ІІІ груп затверджено наказом Мінфіну України № 1637 від 15.12.2011 р.

Згідно з графами 2, 3, 5, 6, 9 розділу І «Доходи» та графами З, 4, 5, 6 розділу ІІ «Витрати» книг доходи і витрати проставляються у гривнях.

Отже, при заповненні книг доход і витрати проставляються у гривнях без копійок з відповідним округленням за загальновстановленими правилами.

У статті використані матеріали журналу “Вісник податкової служби України” №23 за 2012 рік.

 

Новий коментар

Я не спамер: введите суму 1+0


 

Від авторів блогу

Про блог — прочитайте перед початком

Замовити консультацію - з питань ведення бізнесу чи оподаткування

Відповіді на питання - вже розвязано 43 питань

Володимир Тихонов - мій профіль на Google+


 
 

Бизнес форум