Чи потрібні первинні документи для «спрощенців» ?

TAXman, 03 липня

Багатьох цікавить питання: чи обов'язково зараз «спрощенцям» мати первинні документи на придбаний товар?

За загальним правилом, згідно п. 44.1 Податкового Кодексу України (ПКУ), усі платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат і інших показників, зв'язаних з визначенням об'єктів оподатковування і/або податкових зобов'язань на підставі первинних документів. Формування показників податкової звітності на підставі даних, не підтверджених первинними документами, забороняється. Але є думка спеціалістів, що це правило не може бути застосоване до підприємців-«спрощенців».

Адже згідно п. 296.1 ПКУ платники єдиного податку ведуть облік у порядку, визначеному п.п. 296.1.1 – 296.1.3 ПКУ. І цими нормами не передбачено, що облік доходів і витрат платників єдиного податку повинен вестися на підставі первинних документів. Варто вважати, що норми п. 296.1 ПКУ є спеціальними стосовно загальних вимог п. 44.1 ПКУ, оскільки визначають особливості ведення обліку особами, що мають право на застосування спрощеної системи.

До того ж п. 44.1 ПКУ вимагає вести на підставі первинних документів облік доходів, витрат і інших показників, зв'язаних з визначенням об'єктів оподатковування. Але об'єктом обкладання в «спрощенців» є тільки дохід. Витрати «спрощенця» не впливають на його податкові зобов'язання.

А «спрощенці» І, ІІ і ІІІ груп, що не є платниками ПДВ, навіть не ведуть облік своїх витрат (Книга обліку доходів, затверджена наказом Мінфіну від 15.12.2011 року № 1637, не передбачає графи «Витрати»). Раз немає обліку витрат, то і підтверджувати їх первинними документами не потрібно.

Більш того, ні ПКУ, ні Порядком ведення книги доходів не передбачено, що «спрощенці» повинні здійснювати записи про доходи на підставі первинних документів. У листі Мінфіну від 29.02.2012 року зазначено, що при відображенні доходів у Книзі факт їхні надходження не завжди може бути підтверджений первинними документами, зокрема одержання готівки в оплату товарів (робіт, послуг), тому ПКУ і Порядком не передбачена вимога обов'язковості здійснення записів у Книзі на підставі первинних документів.

Трохи складніша ситуація для платників єдиного податку ІІІ групи, що є платниками ПДВ. Адже згідно п. 296.1.2 ПКУ вони ведуть облік не тільки доходів, але і витрат. Вони можуть доводити відсутність у них обов'язку мати первинні документи, тільки ґрунтуючись на відсутності в п. 296.1 ПКУ і в Порядку ведення книги обліку доходів і витрат платників прямої норми про таку необхідність.

Податківці, як це часто буває, можуть трактувати норми ПКУ по-іншому, вимагаючи наявності первинних документів для підтвердження доходів та витрат у всіх ФОП-«спрощенців». Але, навіть якщо суд стане на їхню сторону в цьому питанні, то платнику податків практично нічого не грозить.

Реальною погрозою може бути хіба що штраф у розмірі 510 гривень, що згідно ст. 121 ПКУ може бути застосований за незабезпечення платником податків збереження первинних документів. «Зняття» же витрат ФОП-«єдинщику» нічим не загрожує, оскільки об'єкт обкладання єдиним податком залежить винятково від його доходів, а «зняття» сум доходу приведе до зменшення його податкових зобов'язань (тому податківці навряд чи будуть цим займатись).

Теоретично, податківці також можуть вважати, що товар, у відношенні якого відсутні первинні документи, отриманий безкоштовно або придбаний у фізичних осіб. За першим варіантом вартість такого товару може бути включена в розмір доходів «єдинщика» і, відповідно, може бути застосована штрафна санкція за порушення порядку ведення податкового обліку, а для ФОП третьої групи – ще можливі нарахування податкових зобов'язань у виді процентної ставки податку від вартості товару. Другий варіант може грозити нарахуванням на вартість товару 15 % ПДФО, що ФОП-«єдинщик», як податковий агент фізичної особи, повинен був утримати.

Але в обох випадках податківцям необхідно буде мати доказ одержання товару безкоштовно або від фізособи. А платник податків може довести зворотне, заручившись, наприклад, показаннями свідків особи, у якої був придбаний товар.

Таким чином, наявність первинних документів на придбаний товар для «спрощенців» є бажаним, оскільки дозволяє уникнути ряду претензій податківців, але ніяк не обов'язковим. «Спрощенець» може доводити як відсутність у нього обов'язку по підтвердженню своїх доходів і витрат первинними документами, так і те, що походження товару не впливає на виникнення додаткових податкових зобов'язань (зокрема, що він отриманий не від фізичних осіб і не безкоштовно). Доказами останнього можуть бути правдоподібні пояснення самого «спрощенця», що вказують на походження товару (у тому числі з указівкою на те, що товар був придбаний до 01.01.2011 року, коли обов'язку по збереженню первинної документації не було взагалі), свідків, а також документи, що побічно вказують на походження товару.

 

Новий коментар

Я не спамер: введите суму 1+1


 

Від авторів блогу

Про блог — прочитайте перед початком

Замовити консультацію - з питань ведення бізнесу чи оподаткування

Відповіді на питання - вже розвязано 43 питань

Володимир Тихонов - мій профіль на Google+


 
 

Бизнес форум

Последние темы:

Смарт браслет
15 серпня, 1 ответа