Фізична особа – підприємець – платник єдиного податку 1 або 2 груп надає послуги юридичній особі. Які будуть податкові наслідки для юридичної та фізичної особи?

TAXman, 14 травня

Податкових наслідків для юридичної особи не передбачено, а підприємцю доведеться здійснити певні дії.

Пунктом 291.4 Податковоого Кодексу України (ПКУ) встановлено, що фізичні особи – підприємці – платники єдиного податку, які здійснюють господарську діяльність з надання послуг, у тому числі побутових, платникам єдиного податку та/або населенню, виробництво та/або продаж товарів, діяльність у сфері ресторанного господарства, за умови, що протягом календарного року не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, одночасно не перевищує 10 осіб та обсяг доходу не перевищує 1 млн. грн., мають право обрати другу групу єдиного податку.

Водночас дія цього підпункту не поширюється на фізичних осіб – підприємців, які надають посередницькі послуги з купівлі, продажу, оренди та оцінювання нерухомого майна (група 70.31 КВЕД ДК 009:2005). Такі підприємці належать виключно до третьої групи платників єдиного податку, якщо відповідають встановленим вимогам.

Чинне законодавство не містить заборони на вчинення правочину (укладання договору, угоди) між фізичною особою – підприємцем та юридичними особами, іншими суб’єктами господарювання. Обмеження стосується лише критеріїв перебування на спрощеній системі оподаткування, зокрема, на здійснення підприємцями, що обрали другу групу платників єдиного податку, господарської діяльності з надання послуг, у тому числі побутових, суб'єктам господарювання, які перебувають на загальній системі оподаткування (як юридичним, так і фізичним особам). Такі фізичні особи – підприємці, не порушуючи норм податкового законодавства, можуть здійснювати лише:

  • господарську діяльність з надання послуг, у тому числі побутових, платникам єдиного податку та/або населенню;
  • виробництво та/або продаж товарів (будь-яким контрагентам, незалежно від їх податкового статусу);
  • діяльність у сфері ресторанного господарства.

Що стосується підприємців – платників 1 групи, то для них законодавець передбачив право на здійснення тільки роздрібного продажу товарів з торговельних місць на ринках та/або провадження господарської діяльності з надання побутових послуг населенню. Перелік таких послуг міститься в п. 291.7 ПКУ.

Наслідком порушення вищезазначених критеріїв є зобов’язання підприємців (як першої, так і другої групи платників єдиного податку):

1) до доходу, отриманого від здійснення видів діяльності, які не дають права застосовувати спрощену систему оподаткування, застосувати ставку єдиного податку у розмірі 15 % (п. 293.4 ПКУ);

2) перейти на загальну систему оподаткування з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) періодом, у якому здійснювалися такі види діяльності (пп. 5 пп. 298.2.3 ПКУ).

Податкових наслідків для юридичної особи законодавством не передбачено. В Узагальнюючій податковій консультації з питання формування витрат по операціях з фізичними особами – підприємцями, які застосовують спрощену систему оподаткування, затвердженій наказом ДПСУ від 15.02.2012 р. № 121, зазначено: «починаючи з 1 січня 2012 року юридичні особи – платники податку на прибуток при визначенні об'єкта оподаткування можуть включати до складу витрат витрати з придбання товарів, послуг та інших матеріальних і нематеріальних активів у фізичних осіб – підприємців, які сплачують єдиний податок незалежно від групи, до якої віднесено підприємця, за умови, що такі витрати пов'язані з господарською діяльністю платника». Це пов’язано із виключенням із ПКУ пп. 139.1.12, який вводив обмеження на врахування витрат, понесених у зв'язку із придбанням товарів та інших активів у фізичної особи – підприємця, що сплачує єдиний податок.

У статті використані матеріали Інформаційно-аналітичного центру «ЛІГА ЗАКОН».

 

Новий коментар

Я не спамер: введите суму 1+3


 

Від авторів блогу

Про блог — прочитайте перед початком

Замовити консультацію - з питань ведення бізнесу чи оподаткування

Відповіді на питання - вже розвязано 43 питань

Володимир Тихонов - мій профіль на Google+


 
 

Бизнес форум

Последние темы:

Досуг для взрослых
19 червня, 1 ответа
авто
19 червня, 1 ответа