Чи може іноземець зареєструватись підприємцем?

TAXman, 26 березня

Так, іноземець може зареєструватися підприємцем, а далі й платником єдиного податку.

Для цього потрібно підтвердити законність його перебування на території України. Відповідно до ст. 5 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» від 11.12.2003 р. № 1382-IV законними підставами перебування на території України для іноземців є реєстрація на території України паспортного документа або наявність посвідки на постійне або тимчасове проживання в Україні.

Відповідно до п. 16 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» від 22.09.2011 р. № 3773-VI (далі – Закон № 3773-VI) паспортний документ – це документ, виданий уповноваженим органом іноземної держави або статутною організацією ООН, що підтверджує громадянство іноземця, посвідчує особу іноземця або особу без громадянства, надає право на в’їзд або виїзд з держави і визнається Україною.

Згідно з п. 17 ч. 1 ст. 1 Закону № 3773-VI посвідка на постійне проживання – це документ, що посвідчує особу іноземця або особу без громадянства та підтверджує право на постійне проживання в Україні.

Згідно з п. 18 ч. 1 ст. 1 Закону № 3773-VI, посвідка на тимчасове проживання – це документ, що посвідчує особу іноземця або особу без громадянства та підтверджує законні підстави для тимчасового проживання в Україні.

Таким чином, визначивши законність перебування іноземця в Україні, можна проводити його державну реєстрацію підприємцем. Законодавство України, а точніше Закон України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців» від 15.05.2003 р. № 755-IV (далі – Закон № 755-IV), не встановлює особливого порядку реєстрації іноземця фізичною особою – підприємцем.

Відповідно до ст. 42 Закону № 755-IV для проведення державної реєстрації фізична особа, яка має намір стати підприємцем та має реєстраційний номер облікової картки платника податків, повинна подати державному реєстратору за місцем проживання такі документи:

  • заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації фізичної особи – підприємця;
  • копію документа, що засвідчує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб – платників податків;
  • документ, що підтверджує внесення реєстраційного збору за проведення державної реєстрації фізичної особи – підприємця.

Тут необхідно звернути увагу на два аспекти:

1) підтвердження місця проживання іноземця;

2) володіння реєстраційним номером облікової картки платника податків – документ, що засвідчує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб – платників податків.

Щодо першого з них, то необхідно звернути увагу на ч. 1 ст. 6 Закону № 1382-IV, відповідно до якої іноземець чи особа без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах, зобов’язані протягом десяти днів після прибуття до нового місця проживання зареєструвати місце проживання. Не зареєструвавши свого місця проживання, іноземець не зможе звернутися до відповідного державного реєстратора з документами, передбаченими ст. 42 Закону № 755-IV для реєстрації підприємцем. У свою чергу, відповідно до ст. 3 Закону № 1382-IV місце проживання – це адміністративно-територіальна одиниця, на території якої особа проживає строком понад шість місяців на рік.

Щодо другого з них, то такий реєстраційний номер іноземець повинен отримати в органах державної податкової служби обласного рівня. Відповідно до ст. 70 ПКУ центральний орган ДПС формує та веде Державний реєстр фізичних осіб – платників податків.

До Держреєстру вноситься інформація про громадян України а також про осіб, які є:

– іноземцями та особами без громадянства, які постійно проживають в Україні;

– іноземцями та особами без громадянства, які не мають постійного місця проживання в Україні, але відповідно до законодавства зобов’язані сплачувати податки в Україні або є засновниками юридичних осіб, створених на території України.

Відповідно до Положення про реєстрацію фізичних осіб у Державному реєстрі фізичних осіб – платників податків, затвердженого наказом ДПАУ від 17.12.2010 р. № 954, яке розроблено у тому числі на виконання ст. 70 ПКУ, фізичні особи – іноземці та особи без громадянства подають облікову картку до органів ДПС в АРК, областях, містах Києві та Севастополі. Для реєстрації іноземців та осіб без громадянства додатково подається засвідчений у встановленому законодавством порядку переклад українською мовою паспортного документа іноземця чи особи без громадянства.

Отже, для реєстрації підприємцем іноземець повинен:

  1. на законних підставах перебувати на території України;
  2. зареєструвати своє місце проживання протягом 10 днів після прибуття до такого місця проживання;
  3. перебувати у зареєстрованому місці проживання протягом 6 місяців з дня реєстрації;
  4. отримати реєстраційний номер облікової картки платника податків;
  5. подати держреєстратору документи за своїм місцем проживання відповідно до ст. 42 Закону № 755-IV.

Ставши підприємцем, іноземець реєструється платником єдиного податку у такому ж порядку, що й фізична особа – підприємець – громадянин України.

 

Новий коментар

Я не спамер: введите суму 4+3


 

Від авторів блогу

Про блог — прочитайте перед початком

Замовити консультацію - з питань ведення бізнесу чи оподаткування

Відповіді на питання - вже розвязано 43 питань

Володимир Тихонов - мій профіль на Google+


 
 

Бизнес форум