ПДФО: зміни в оподаткуванні фізичних осіб

TAXman, 20 вересня

Розглянемо основні нововведення до Податкового кодексу України (ПКУ), що стосуються податку на доходи фізичних осіб (ПДФО), внесені Законом № 3609 від 07.07.2011. Більшість змін, внесених у розділ IV ПКУ, набрали сили вже з 06.08.2011.

1). Пункт 164.6 ПКУ, що визначає особливості бази оподатковування доходів у вигляді заробітної плати, доповнений новим абзацом наступного змісту:

«При нарахуванні доходів у вигляді винагороди по цивільно-правових договорах за виконання робіт (надання послуг) база оподатковування визначається як нарахована сума такої винагороди, зменшена на суму єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».

Таким чином, із 06.08.2011 база для оподатковування доходу, отриманого за договором цивільно-правового характеру (далі – ЦПХ), за виконані роботи (надані послуги) буде визначатися так само, як і з доходу у вигляді заробітної плати, а саме зменшений на суму ЄСВ. Нагадаємо, що ставка ЄСВ із таких доходів встановлена в розмірі 2,6 %.

Приклад.

Сума винагороди, що виплачується фізичній особі разово, після підписання акта виконаних робіт за договором ЦПХ, складає 1000 грн.

Сума ЄСВ у частині утримань буде складати 26 грн. (1000 х 2,6 : 100);

Визначаємо базу для оподатковування ПДФО у сумі 974 грн. (1000 – 26);

Розрахуємо суму ПДФО у сумі 146,1 грн. (974 х 15 : 100);

Сума винагороди, що підлягає до виплати фізичній особі за договором ЦПХ податковим агентом складе 827,90 грн. (1000,00 – 26,00 – 146,10).

2). Продовжено термін для звернення за податковою знижкою «податковим кредитом». Тепер нормами ПКУ передбачене (як було раніше передбачене нормами Закону № 889), що податкова знижка «податковий кредит» - це право платника податків, а не його обов'язок і термін надання декларації про доходи не обмежується 1 травня року, наступного за звітним роком. Тобто можна буде скористатися своїм правом до кінця року, наступного за звітним (пп. 166.4.3 ПКУ).

Отже, якщо за результатами 2010 р. фізична особа має підстави для права на податковий кредит, але до 1 травня Декларація про доходи не була подана, то в такої особи до 31 грудня 2011 року є час скористатися своїм законним правом.

3). Пункт 168.1 ПКУ доповнений новим пп. 168.1.5, у якому зазначено, що:

«Якщо оподатковуваний дохід нараховується податковим агентом, але не виплачується (не надається) платнику податків, то податок, що підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає перерахуванню в бюджет податковим агентом у терміни, установлені даним Кодексом для місячного податкового періоду».

Отже, вирішена проблема з термінами сплати ПДФО у випадку нарахування, але не виплати доходу. Знову ж повернута норма пп. 8.1.2 Закони № 889, і тепер у випадку нарахування, але невиплати доходу ПДФО, підлягає сплаті в терміни, установлені для місячного податкового періоду, а саме до 30 числа місяця, що настає за звітним.

4). Ще одна зміна, що випливає із Закону № 889 – це розширення категорії осіб (батьків), що мають право на збільшення граничного розміру доходу у вигляді заробітної плати для застосування податкової соціальної пільги (далі – ПСП).

Нагадаємо, що з 01.01.2011 р. норми ПКУ значно звузили це коло. Оскільки право на збільшення граничного розміру зарплати кратного кількості дітей надавалося тільки одному з батьків, що має двох і більше дітей у віці до 18 років (пп. 169.1.2 ПКУ).

Після внесення змін у пп. 169.4.1 ПКУ право на збільшення граничного розміру доходу у вигляді заробітної плати для застосування ПСП кратно кількості дітей з 06.08.2011 р. мають особи, що зазначені в підпунктах «а» і «б» пп. 169.1.3 ПКУ (одинока матір; особа утримує дитину - інваліда).

5). Нова редакція п. 6 підрозділу 1 розділу XX ПКУ:

«Оподатковування доходів платника податків, нарахованих за результатами податкових періодів до 1 січня 2011 року, здійснюється по ставках і згідно норм, що діяли до 1 січня 2011 року, незалежно від дати їхньої фактичної виплати (надання)».

Це значить, що суми, нараховані і виплачені в 2011 р. за минулі періоди, будуть обкладатися за правилами і ставками, установленими Законом № 889, а якщо раніше ніж 01.01.2004 р. – то і по нормах Декрету КМУ № 13-92.

6). Вирішено проблему з оцінкою транспортних засобів, яка тепер після виключення з п. 173.2 абз. 3 просто не потрібна. Що ж стосується суми, з якої потрібно сплачувати ПДФО при продажі транспортних засобів, – т0 сплачуватися буде 1 % або 5 % від суми, зазначеної в договорі купівлі-продажу.

Кількість же продажів рухомого майна протягом одного року повинна бути записана в договорі купівлі-продажу або зазначена в окремій заяві фізичною особою, що відчужує таке майно самостійно. І вже на підставі цього визначається ставка ПДФО:

• 1 % – якщо продаж транспортного засобу здійснюється вперше протягом року;

• 5 % – для другого і подальшого продажів.

7). Також тепер у пп. 165.1.1 ПКУ чітко прописано, що в оподатковуваний доход фізичної особи не включається сума допомоги по вагітності і родам. Після внесення змін у ПКУ додаткові роз'яснення про не включення допомоги по вагітності і родам в оподатковуваний доход більше не потрібні.

У відповідності зі старою редакцією пп. 165.1.26 ПКУ не включаються в загальний оподатковуваний доход сума стипендії, виплачуваної з бюджету учневі, студентові, курсантові військових навчальних закладів, ординаторові, аспірантові або ад'юнктові, що не перевищує граничного розміру доходу, визначеного в абз. 1 пп. 169.4.1 ПКУ (нагадаємо, що в 2011 р. – це 1320 грн.).

Що ж стосується інших виплат зі стипендіального фонду, зокрема сум індексації стипендії, що не визначені в пп. 165.1.26 НКУ, то відповідно до роз'яснень ДПАУ в листі від 27.04.2011 р. № 8004/6/17-0715 вони повинні були обкладатися ПДФО по ставках, установленим п. 167.1 ПКУ.

Із 06.08.2011 р. суми індексації стипендії теж не обкладаються ПДФО, тому що пп. 165.1.26 доповнений прямою нормою і посиланням на Закон № 1282 «Про індексації грошових доходів населення» від 03.07.91 р.

8). Відповідно до внесених змін у п. 167.1 ПКУ, для вибору ставки ПДФО, а саме 15 % або 17 %, необхідно:

– визначити середньомісячний річний оподатковуваний дохід середньоарифметичним методом, а саме додаванням усіх видів оподатковуваних доходів, отриманих у звітному році і діленням цієї суми на кількість місяців, протягом яких цей дохід був отриманий;

– визначити базу для застосування відповідної ставки ПДФО. Для цього середньомісячний річний оподатковуваний дохід потрібно розділити на дві частини: до суми (9410 грн. у 2011 р.) застосовується ставка 15 %, а до суми перевищення – ставка 17 %;

– розраховану загальну суму ПДФО за місяць потрібно помножити на кількість місяців, протягом яких цей дохід був отриманий;

– визначити суму ПДФО до доплати або до повернення. Для цього необхідно порівняти отриману в результаті перерахунку суму податку із сумою ПДФО, фактично сплачену в бюджет протягом року.

Під час заповнення Декларації про доходи цей метод повинні використовувати:

• платники податків – фізичні особи, що одержують доходи від декількох податкових агентів;

• підприємці на загальній системі оподатковування;

• особи, що здійснюють незалежну професійну діяльність.

9). Фізичні особи, що одержали в спадщину або в подарунок нерухомість у вигляді житлового будинку, квартири, або їхньої частини, кімнати, садового (дачного) будинку (включаючи земельну ділянку, на якому розташовані такі об'єкти, а також господарсько-побутові спорудження і будинки, розташовані на такій земельній ділянці), а також земельної ділянки, що не перевищує норми безкоштовної передачі, визначеної ст. 121 Земельним кодексом України, у залежності від її призначення мають право продати такий об'єкт із нульовою ставкою оподатковування, не чекаючи трьох років після спадкування, відповідно до нового абзацу, внесеному в п. 172.1 ПКУ.

Тому якщо буде продаватися або обмінюватися успадкована нерухомість, зазначена в п. 172.1 ПКУ, умова перебування у власності більш трьох років не обов'язкова, оскільки об'єкта оподаткування ПДФО уже не буде.

 

Новий коментар

Я не спамер: введите суму 1+0


 

Від авторів блогу

Про блог — прочитайте перед початком

Замовити консультацію - з питань ведення бізнесу чи оподаткування

Відповіді на питання - вже розвязано 43 питань

Володимир Тихонов - мій профіль на Google+


 
 

Бизнес форум

Последние темы:

Печь булерьян в дом
21 вересня, 1 ответа
Как Открыть Футбольную Школу
20 вересня, 1 ответа
IP телефония
20 вересня, 1 ответа