Чи потрібно для добровільної реєстрації платником ПДВ чекати 12 місяців?

TAXman, 11 травня

ДПА України стверджує, що для прийняття рішення щодо добровільної реєстрації особи платником податку на додану вартість така особа має бути зареєстрована як суб'єкт господарювання не менше ніж 12 календарних місяців.

Є різні думки із цього приводу. Одна із них - податковий орган невірно тлумачить норми розділу V (статті 181-183) Податкового кодексу України і чекати 12 місяців не обов’язково. Розглянемо детальніше таку альтернативну думку.

Насамперед зазначимо, яка особа підлягає обов’язковій реєстрації.

Згідно з п. 181.1 ПКУ у разі якщо загальна сума від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню, у тому числі з використанням локальної або глобальної комп'ютерної мережі, нарахована (сплачена) такій особі протягом останніх 12 календарних місяців, сукупно перевищує 300000 гривень (без урахування податку на додану вартість), така особа зобов'язана зареєструватися як платник ПДВ в органі державної податкової служби (крім особи, яка є платником єдиного податку).

Така ж норма передбачена п.3 розділу III Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженого наказом ДПАУ від 22.12.2010 № 978 (далі – Положення № 978).

У листі ДПА України від 14.02.2011 № 4021/7/16-1417 зазначається: «Особа (у т. ч. і новостворена), окрім особи, яка є платником єдиного податку, зобов'язана зареєструватись як платник податку на додану вартість після моменту фактичного здійснення операцій з постачання товарів/послуг, сума яких сукупно перевищує 300 тис. гривень. При цьому, укладення цивільно-правових угод (договорів) на постачання товарів/послуг в сумі, що перевищує 300 тис. грн., чи наявність наміру у особи здійснювати діяльність, за результатами якої буде перевищено обсяг, визначений пунктом 181.1 статті 181 розділу V Кодексу, не є підставою для реєстрації особи як платника податку на додану вартість відповідно до вимог зазначеного пункту Кодексу».

Слід звернути увагу на те, що у випадку обов’язкової реєстрації ДПАУ ігнорує строк «останніх 12 місяців», передбачений ПКУ. Тобто для обов’язкової реєстрації не потрібно чекати 12 місяців. Навпаки, зареєструватись потрібно відразу після перевищення обсягів постачання суми 300 тис. грн.

Тепер розглянемо безпосередньо умови добровільної реєстрації платником ПДВ.

Згідно з п. 182.1 ПКУ якщо особа, яка провадить оподатковувані операції, але не підлягає обов’язковій реєстрації через те, що обсяги оподатковуваних операцій є меншими від 300000 гривень, вважає за доцільне добровільно зареєструватися як платник ПДВ, така реєстрація здійснюється за її заявою за умови, що обсяги постачання товарів/послуг іншим платникам податку за останні 12 календарних місяців сукупно становлять не менше 50 % загального обсягу постачання. Аналогічна норма передбачена п.4 розділу III Положення № 978.

У листі ДПАУ від 14.02.2011 р. № 4021/7/16-1417 щодо добровільної реєстрації зазначається наступне: «…починаючи з 1 січня 2011 року особа, обсяг постачання товарів/послуг якої не перевищує 300 тис. грн., може зареєструватись як платник податку на додану вартість за добровільним рішенням у разі, якщо одночасно:

– зареєстрована суб'єктом господарювання не менше 12 календарних місяців;

– за останні 12 календарних місяців обсяг постачання товарів/послуг іншим платникам податку на додану вартість сукупно становить 50 і більше відсотків загального обсягу постачання».

Тобто, в обох нормах ПКУ згадується строк «останні 12 місяців», але в першому випадку ДПАУ не звертає на нього уваги, а в другому – робить на ньому обов’язковий акцент.

Тому деякі незалежні спеціалісти вважають, що будь-яка особа, яка здійснила постачання товарів іншим платникам ПДВ в обсязі, що перевищує 50 % всього обсягу постачання, має право на добровільну реєстрацію платником ПДВ. Для цього особа, що прийняла рішення про добровільну реєстрацію платником ПДВ, подає до податкового органу за своїм місцезнаходженням реєстраційну заяву за формою № 1-ПДВ не пізніше ніж за 20 календарних днів до початку податкового періоду, з якого вона вважатиметься платником ПДВ (пп. «б» п. 7 р. III Положення № 978).

Хоча дане твердження без прив’язки до 12 місячного терміну теж є не дуже логічним.

А на практиці сьогодні податкові органи з огляду на прямі вказівки ДПАУ не будуть реєструвати «добровольців» раніше 12 місяців існування. Оскарження відмови в реєстрації платником ПДВ в адміністративному порядку є недоцільним. Судові розгляди можуть затягнутись на досить довгий термін, а успіх не гарантований.

Врахувуючи вищенаведене можна зробити висновок : доцільніше здійснити постачання платнику ПДВ на суму, що перевищує 300 тисяч грн., та зареєструватись платником ПДВ в обов’язковому порядку.

До речі, на самій реєстрації проблеми добровільно зареєстрованих платниками ПДВ осіб не закінчуються. Саме для «добровольців» передбачено додаткову підставу для анулювання їх реєстрації – в разі якщо обсяг постачання товарів іншим платникам ПДВ за останні 12 календарних місяців сукупно становить менше 50 % загального обсягу постачання (пп. «и» п. 184.1 ПКУ, пп. «и» п. 1 розділу V Положення № 978). Тобто їм доведеться постійно моніторити обсяги постачання на користь інших платників ПДВ, аби вони не виявились меншими ніж 50 %. Контролювати цю величину постачання ДПІ можуть через реєстри виданих та отриманих податкових накладних, електронна копія яких подається до податкового органу щомісяця.

Питання, пов’язані із реєстрацією платників ПДВ можна обговорити на нашому форумі.

 

Новий коментар

Я не спамер: введите суму 4+4


 

Від авторів блогу

Про блог — прочитайте перед початком

Замовити консультацію - з питань ведення бізнесу чи оподаткування

Відповіді на питання - вже розвязано 43 питань

Володимир Тихонов - мій профіль на Google+


 
 

Бизнес форум

Последние темы:

Печь булерьян в дом
21 вересня, 1 ответа
Как Открыть Футбольную Школу
20 вересня, 1 ответа
IP телефония
20 вересня, 1 ответа