Договір купівлі-продажу садиби (квартири). Сплата податків і зборів

TAXman, 31 жовтня

На сьогодні досить актуальною э тема оподаткування доходів, отриманих від операцій з продажу об’єктів нерухомого майна (будівель, земельних ділянок).

Згідно зі ст. 657 Цивільного кодексу України договір купівлі-продажу житлового будинку укладається у письмовій формі і підлягає нотаріальному посвідченню та державній реєстрації.

При посвідченні угод про відчуження жилого будинку (квартири) перевіряється відсутність заборони відчуження або арешту майна. В разі наявності заборони угода про відчуження майна, обтяженого боргом, посвідчується лише у разі згоди кредитора і набувача на переведення боргу на набувача. Посвідчення угод про відчуження квартири провадиться за місцем розташування вказаного майна або за місцезнаходженням однієї із сторін правочину.

Відповідно до п.61 Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України при нотаріальному посвідченні договорів про відчуження будинку (квартири), що підлягає реєстрації, нотаріус вимагає подання документів, які підтверджують право власності на вказане майно, та у передбачених законодавством випадках документів, що підтверджують державну реєстрацію прав на цю квартиру в осіб, які її відчужують.

Право власності на квартиру, що відчужується, може бути підтверджено, зокрема, одним з таких документів: нотаріально посвідченим договором купівлі-продажу, дарування, міни, свідоцтвом про право на спадщину. Крім правовстановлювального документа на будинок (квартиру), нотаріус вимагає витяг про реєстрацію прав власності на нерухоме майно із Бюро технічної інвентаризації на спеціальному бланку.

Коли з витягу з реєстру прав власності на нерухоме майно видно, що власник здійснив або здійснює його перебудову чи прибудову, у т. ч. перепланування житлового будинку без належно затвердженого проекту чи з істотними відхиленнями від проекту, або з грубим порушенням основних будівельних норм і правил, нотаріус вимагає подати рішення органу місцевого самоврядування про дозвіл здійснити перебудову, прибудову, перепланування чи звести господарські, побутові будівлі та споруди. При відсутності такого рішення нотаріус відмовляє в посвідченні договору відчуження житлового будинку, власником якого здійснено таку перебудову, прибудову, переобладнання чи зведено господарські побутові будівлі та споруди.

Якщо будинок (квартира) знаходиться у спільній власності подружжя, то вона може бути продана лише за його згодою. Така згода може бути виражена у нотаріально посвідченій заяві.

Продати будинок без землі неможливо. Відповідно до ч. 6 ст. 120 Земельного кодексу України та ст. 377 Цивільного кодексу України істотною умовою договору про перехід права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, є кадастровий № та площа (розмір) земельної ділянки, на якій розташовано зазначена нерухомість.

Документи, які необхідно подати нотаріусу.

1. Документи для відчуження житлового будинку:

 • технічний паспорт на житловий будинок;
 • витяг про оцінку житлового будинку від БТІ;
 • згода дружини або чоловіка як зі сторони продавця, так і покупця;
 • паспорта та ідентифікаційні номери від обох сторін;
 • довідка (від сільради, ЖЕКу) про прописку.

2. Документи після приватизації земельної ділянки:

 • державний акт на землю;
 • експертна оцінка землі;
 • кадастровий номер;
 • витяг із Державного земельного кадастру про відсутність (наявність) обмежень на земельну ділянку.

Податки та збори, які необхідно сплатити при оформленні договору.

 1. Державне мито (1% від оцінки всього майна – нерухомого майна та земельної ділянки) ;
 2. збір на обов'язкове державне пенсійне страхування (1% від оцінки нерухомого майна;
 3. податок із доходів фізичних осіб ;
 4. послуги нотаріуса (бланки, витяги, оформлення договору).

Порядок сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування затверджений Постановою КМ України від 3 листопада 1998 р. N 1740. Згідно п.51 Постанови – суми такого збору з операцій купівлі-продажу нерухомого майна сплачуються підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності та фізичними особами, які придбавають нерухоме майно, у розмірі 1 відсотка від вартості нерухомого майна, зазначеної в договорі купівлі-продажу такого майна (але не менше оціночної вартості), за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.

Нерухомим майном визнається жилий будинок або його частина, квартира, садовий будинок, дача, гараж, інша постійно розташована будівля, а також інший об'єкт, що підпадає під визначення першої групи основних фондів згідно із Законом України "Про оподаткування прибутку підприємств".

Згідно роз’яснень ПФ України, земельна ділянка не підпадає під таке визначення, тому і збір до Пенсійного фонду за земельну ділянку сплачувати не потрібно. Такий збір сплачує покупець.

Щодо винятку, коли житло придбавають вперше – ситуація для продавця не дуже сприятлива. Оскільки зараз не існує офіційного джерела інформації, яке б підтверджувало, що житло придбавається вперше, то нотаріус виписує квитанцію на сплату такого збору. Разом із тим, якщо покупець не погоджується із таким свавіллям, то нотаріус пропонує звернутися до суду для винесення справедливого рішення. Після судового рішення суми збору будуть скасовані.

Питання, пов’язані із оформленням договорів купівлі-продажі можна обговорити на нашому форумі

 

Новий коментар

Я не спамер: введите суму 5+2


 

Від авторів блогу

Про блог — прочитайте перед початком

Замовити консультацію - з питань ведення бізнесу чи оподаткування

Відповіді на питання - вже розвязано 43 питань

Володимир Тихонов - мій профіль на Google+


 
 

Бизнес форум

Последние темы:

Смарт браслет
15 серпня, 1 ответа