Імпорт товарів на митну територію України та подальший їх продаж за цінами, нижчими від митної вартості товару

TAXman, 14 вересня

Позиція платника податків: в акті перевірки податкової висновки не відповідають нормам чинного законодавства України, що призвело до винесення неправомірних податкових повідомлень-рішень.

Позиція податкової: платник податків у порушення Закону N 168/97-ВР здійснив реалізацію імпортованої продукції за ціною, значно нижчою від митної вартості товару, що призвело до завищення суми бюджетного відшкодування з ПДВ та заниження сум податкового зобов'язання з податку на прибуток.

Рішення суду: Вищий адміністративний суд України підтримав позицію органів ДПС та зазначив таке. ДПІ здійснено виїзну позапланову перевірку ПП "А" з питань достовірності нарахування суми ПДВ, що підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника податків та встановлено порушення п. 4.1, пп. 7.7.1 Закону N 168/97-ВР. На підставі акта перевірки прийнято податкове повідомлення-рішення, яким ПП зменшено заявлену суму бюджетного відшкодування з ПДВ та визначено суму податкового зобов'язання з ПДВ із застосуванням штрафних санкцій.

Суд першої інстанції відмовив у задоволенні позовних вимог, виходячи з того, що здійснивши продаж попередньо ввезених товарів за ціною, нижчою від вартості товарів, суб'єктом господарювання (СГ) були порушені вимоги Закону N 168/97-ВР, що призвело до завищення суми бюджетного відшкодування з ПДВ та заниження суми податкового зобов'язання з ПДВ.

Суд апеляційної інстанції скасував рішення суду першої інстанції та задовольнив позовні вимоги, виходячи з того, що СГ продавав килимові вироби за звичайною ціною, яка відповідає справедливій ринковій ціні, а тому висновки податкової є необґрунтованими. При цьому суд посилався на те, що у чинному законодавстві не зазначено, що митна вартість товару є його звичайною ціною при подальшій реалізації цього товару на території України. Крім того, було зазначено, що податковий орган не мав правових підстав для визначення податкових зобов'язань за непрямими методами, передбачених пп. 4.3.1 Закону N 2181-ІІІ.

Колегія суддів не погодилась з таким висновком суду апеляційної інстанції з огляду на таке.

Відповідно до абзацу першого п. 4.3 Закону N 168/97-ВР (в редакції, яка діяла на момент спору) для товарів, які імпортуються на митну територію України платниками податку, базою оподаткування є договірна (контрактна) вартість таких товарів, але не менша митної вартості, зазначеної у ввізній митній декларації з урахуванням витрат на транспортування, навантаження, розвантаження, перевантаження та страхування до пункту перетину митного кордону України, сплати брокерських, агентських, комісійних та інших видів винагород, пов'язаних з імпортом таких товарів, плати за використання об'єктів інтелектуальної власності, що належать до таких товарів, акцизних зборів, ввізного мита, а також інших податків, зборів, за винятком ПДВ, що включаються у ціну товарів згідно із законами України з питань оподаткування.

Згідно з частиною першою ст. 16 Закону N 2097-ХІІ нарахування мита на товари та інші предмети, що підлягають митному обкладанню, здійснюється на базі їх митної вартості, тобто ціни, яка фактично сплачена або підлягає сплаті за них на момент перетину митного кордону України. При визначенні митної вартості до неї включаються ціна товару, зазначена в рахунку-фактурі, а також такі фактичні витрати, якщо їх не включено до рахунку-фактури:

- на транспортування, навантаження, розвантаження, перевантаження та страхування до пункту перетину митного кордону України;

- комісійні та брокерські;

- плата за використання об'єктів інтелектуальної власності, яка належить до даних товарів та інших предметів і повинна оплачуватися імпортером (експортером) прямо чи побічно як умова їх ввезення (вивезення).

Судами попередніх інстанцій було встановлено, що СГ при розмитненні килимових виробів сплатив ПДВ, виходячи з митної вартості, зазначеної в графі 12 вантажної митної декларації.

У подальшому при поставці товарів на митній території України платник податків розрахував базу оподаткування виходячи з контрактної (фактурної) вартості, яка була менше митної вартості товарів.

Відповідно до п. 4.1 Закону N 168/97-ВР база оподаткування операції з поставки товарів визначається виходячи з їх договірної (контрактної) вартості, визначеної за вільними цінами, але не нижче за звичайні ціни, з урахуванням акцизного збору, ввізного мита, інших загальнодержавних (за винятком ПДВ, а також збору на обов'язкове державне пенсійне страхування на послуги стільникового рухомого зв'язку, що включається до ціни товарів). До складу договірної (контрактної) вартості належать будь-які суми коштів, вартість матеріальних і нематеріальних активів, що передаються платнику податку безпосередньо покупцем або через будь-яку третю особу в зв'язку з компенсацією вартості товарів.

Водночас вимоги абзацу першого п. 4.3 Закону N 168/97-ВР такі : при поставці на митній території України товарів, які були попередньо імпортовані платником податку на митну територію України, база оподаткування повинна визначатись із договірної (контрактної) вартості товару, але не менше митної вартості.

Таким чином, СГ при поставці товарів на митній території України безпідставно визначив базу оподаткування виходячи з договірної (контрактної) вартості товару, нижчої за митну вартість товару, що призвело до заниження податкового зобов'язання з ПДВ та до завищення заявленої суми бюджетного відшкодування.

Перелік використаних нормативних документів

ЗАКОНИ УКРАЇНИ :

- N 168/97-ВР від 03.04.97 р. "Про податок на додану вартість"

- N 334/94-ВР від 28.12.94 р. "Про оподаткування прибутку підприємств"

- N 2097-ХІІ від 05.02.92 р. "Про Єдиний митний тариф"

- N 2181-ІІІ від 21.12.2000 р. "Про порядок погашення зобов'язань платників податків...”

 

Новий коментар

Я не спамер: введите суму 4+7


 

Від авторів блогу

Про блог — прочитайте перед початком

Замовити консультацію - з питань ведення бізнесу чи оподаткування

Відповіді на питання - вже розвязано 43 питань

Володимир Тихонов - мій профіль на Google+


 
 

Бизнес форум

Последние темы:

Печь булерьян в дом
21 вересня, 1 ответа
Как Открыть Футбольную Школу
20 вересня, 1 ответа
IP телефония
20 вересня, 1 ответа