Підприємство не працює. Чи подавати податкову звітність?

TAXman, 12 серпня

Трапляється, що деякі підприємства тимчасово припиняють свою діяльність або ж зареєстровані, але фактично ще не працюють. Питання обов'язковості надання податкової звітності завжди актуальне, адже за її неподання можуть оштрафувати.

Згідно п.1.11 ст.1 Закону № 21811 «податкова декларація (розрахунок) — це документ, що подається платником податків у контролюючий орган у терміни, встановлені законодавством, на підставі якого здійснюється нарахування і/або сплата податку, збору (обов'язкового платежу)». Платник податків, що не подає податкову декларацію в терміни, визначені законодавством, сплачує штраф у розмірі 10 неоподатковуваних мінімумів за кожне таке неподання або її затримку (пп.17.1.1 Закону № 2181). Крім того, на посадових осіб підприємства може бути накладений адміністративний штраф у розмірі від 5 до 10 неоподатковуваних мінімумів згідно ст. 1631 КпАП. Невже через цього будь-яку звітність потрібно подавати з прочерками?

Тут існують варіанти, давайте розглянемо основні з них. Обов'язок подання звітності по тих або інших податках, зборах покладено на їхніх платників. При цьому для того, щоб стати платником деяких податків, підприємству варто окремо зареєструватися таким платником.

Новостворені підприємства можуть бути платниками ПДВ у добровільному порядку, для інших існують умови, при яких таким платником вони зобов'язані бути і мати Свідоцтво про реєстрацію платника ПДВ. Подання в податкову Декларації із податку на додану вартість, навіть «нульову», обов'язкове.

Підприємство може бути платником єдиного податку і мати Свідоцтво про сплату єдиного податку. Новостворене підприємство може стати платником єдиного податку після подачі в податкову відповідної заяви. Таке підприємство обов'язково повинно подавати Розрахунок сплати єдиного податку суб'єктами малого підприємництва — юридичними особами.

Якщо підприємство прийняте на облік органом державної податкової служби (видана довідка за формою № 4-ОПП), воно автоматично стає платником податку на прибуток, якщо спеціально не заявить про свій вибір. Підприємство не повинно подавати Декларацію по податку на прибуток підприємства тільки в тому випадку, якщо воно є платником єдиного податку, платником фіксованого сільськогосподарського податку або зареєстровано як неприбуткова організація.

Платниками комунального податку є всі юридичні особи, крім бюджетних установ і сільськогосподарських підприємств. Навіть якщо підприємство не здійснює ніякої діяльності й у нього немає штатних працівників, Податковий розрахунок комунального податку варто подавати з прочерками. При наявності штатних працівників і навіть при відсутності діяльності податок необхідно нараховувати і сплачувати.

Якщо в підприємства є активи, що самі є об'єктом оподатковування (земля, транспорт), то незалежно від результатів господарської діяльності звіти потрібно подавати, а податки сплачувати. За земельну ділянку, що знаходиться у власності підприємства, потрібно сплачувати земельний податок. Представлення Подання розрахунку земельного податку обов'язково.

Якщо на балансі підприємства рахуються транспортні засоби, тоді потрібно буде подавати Розрахунок суми податку з власників транспортних засобів і інших самохідних машин і механізмів і сплачувати цей податок. Підприємство могло укласти договір оренди земельної ділянки з державою або територіальною громадою. Тоді по місцезнаходженню земельної ділянки варто подавати Податкову декларацію орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності, у якій указується річна сума орендної плати з розбивкою по місяцях.

У відношенні інших податків, зборів підприємство є їх платником тільки в тому випадку, якщо в звітному періоді виникає об'єкт оподатковування. Тому відсутність діяльності означає не тільки відсутність об'єктів оподатковування, але і відсутність обов'язку по поданню податкової звітності.

Наприклад, Податковий розрахунок збору за забруднення навколишнього природного середовища подають тільки платники збору. А платниками є юридичні особи, що здійснюють викиди і скидання забруднюючих речовин у навколишнє природне середовище і розміщення відходів. Підприємство, що не веде ніякої діяльності, швидше за все платником збору не є, тому і розрахунок не подає. Але цей розрахунок подається наростаючим підсумком з початку звітного року. Тому якщо, наприклад, на початку року джерело забруднення експлуатувалось, а потім ні, заповнений розрахунок необхідно буде подавати до кінця звітного року.

Якщо взяти Звіт про суму нарахованого збору на розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства, то за умови, що протягом звітного місяця суб'єкт підприємницької діяльності не реалізовував в оптово-роздрібній торгівлі алкогольні напої і пиво і не одержував виторг від такої реалізації, звіт за цей місяць подавати не потрібно.

Форма № 1ДФ може взагалі не подаватись у випадку, якщо податковим агентом не нараховувалися і не виплачувалися доходи фізичним особам у звітному кварталі.

Якщо підприємство має зареєстровані РРО (КУРО) , то Звіт про їхнє використання повинен подаватись незалежно від застосування або незастосування реєстраторів у звітному місяці. Однак за неподання звітності ніяка відповідальність не передбачена.

Як видно, навіть припинення господарської діяльності не звільняє юридичних осіб від обов'язку подавати деяку податкову звітність і сплачувати деякі податки і збори. А якщо всі працівники на підприємстві звільнені (в умовах кризи)? Тоді про звітність повинен подбати один із засновників підприємства, на кого поклали такий обов'язок загальні збори засновників.

Питання, пов’язані із реєстрацією платників, можна обговорити на нашому форумі тут :

«Бухгалтерия : Отчетность»

Приєднуйтесь і разом ми знайдемо вирішення ваших проблем.

 

Новий коментар

Я не спамер: введите суму 9+1


 

Від авторів блогу

Про блог — прочитайте перед початком

Замовити консультацію - з питань ведення бізнесу чи оподаткування

Відповіді на питання - вже розвязано 43 питань

Володимир Тихонов - мій профіль на Google+


 
 

Бизнес форум