Міжнародне співробітництво, угоди щодо уникнення подвійного оподаткування

TAXman, 02 вересня

Угоди щодо уникнення подвійного оподаткування – це міжнародні договори з податкових питань, метою яких є виключення оподаткування того самого доходу або майна двічі у двох різних країнах. Зараз діють такі угоди, укладені із 57 країнами.

В Україні норми таких угод для резидентів інших країн діють на підставі довідки, яка підтверджує, що нерезидент є резидентом країни, з якою укладено чинний міжнародний договір.

Юридичні та фізичні особи України , які отримують доходи за її межами й бажають одержати право на використання переваг угоди в іншій країні , повинні підтвердити свій статус податкового резидента України. Для цього податкова інспекція протягом 10 днів з моменту письмового звернення такої особи видає довідку за затвердженою формою про підтвердження статусу податкового резидента України. Також податкові інспекції зобов'язані підтверджувати статус податкового резидента України шляхом засвідчення відповідного розділу форми, затвердженої компетентним органом іноземної держави, підписом начальника ДПІ та печаткою.

Резиденти України.

Фізична особа – резидент – це ф/о, що має місце проживання в Україні. Якщо ф/о проживає також і в іноземній державі, то вона вважається резидентом, якщо така особа має місце постійного проживання в Україні або має тісніші особисті або економічні зв’язки (центр життєвих інтересів) в Україні.

У разі якщо по таким ознакам не можна визначитись, то особа вважається резидентом, якщо перебуває в Україні не менше 183 днів.

Достатньою умовою визначення центру життєвих інтересів особи є місце постійного проживання членів її родини або реєстрація особи як підприємця.

Якщо і цього недостатньо, то фізична особа вважається резидентом, якщо вона є громадянином України.

Якщо всупереч законодавству фізична особа – громадянин України має також громадянство іншої держави, то з метою оподаткування така особа вважається громадянином України , що не має права на зарахування податків, сплачених за кордоном.

Юридичні особи (а також філії, представництва) вважаються резидентами, які створені та здійснюють діяльність відповідно до законодавства України з місцезнаходженням на її території. При отриманні нерезидентом доходу із джерелом його походження з України, резидент зобов’язаний утримувати податок з таких доходів, який перераховується до бюджету при виплаті доходу.

Як для юридичних так і фізичних осіб – нерезидентів відповідно до Постанови КМУ №470 “Про затвердження Порядку звільнення (зменшення) від оподаткування доходів із джерелом їх походження з України згідно з міжнародними договорами про уникнення подвійного оподаткування” підставою для застосування положень міжнародних податкових угод є надання нерезидентом особі, що виплачує йому доходи, довідки, яка підтверджує, що нерезидент є резидентом країни, з якою укладено міжнародний договір.

За відсутності такого підтвердження доходи нерезидента підлягають оподаткуванню відповідно до законодавства України без врахування положень міжнародних податкових угод.

У випадку коли нерезидент вважає, що з його доходів було утримано більшу суму податку, яка передбачена міжнародними угодами , то розгляд питання про відшкодування різниці здійснюється на основі подання до податкового органу заяви про повернення суми податку з доходів за формою, наведеною в додатку до Порядку №470. До заяви додаються довідка про податкове резидентство та інші документи, якщо це передбачено міжнародною угодою.

Якщо до моменту виплати нерезиденту доходів нерезидент надав підтвердження свого податкового резидентства в іноземній державі, з якою укладена угода про уникнення подвійного оподаткування, то таке підтвердження є підставою для застосування положень міжнародної податкової угоди. Тобто законодавством не передбачено обов’язкового утримання податку з доходів нерезидента із джерел в Україні з наступним його поверненням.

Підтвердження статусу резидента може надаватися як до, так і після встановленого строку внесення податку з доходів до бюджету.

Податок сплачено за кордоном.

Для юридичних осіб зарахування сплачених за митним кордоном України сум податку здійснюється за умови надання податковим органом іноземної держави письмового підтвердження факту сплати такого податку (п.19.4 Закону №334/94-ВР “Про оподаткування прибутку підприємств”).

Для одержання права на зменшення суми податкового зобов’язання на суму податку, сплаченого за межами України, платник податків – фізична особа зобов’язаний одержати від державного органу країни, в якій сплачується такий дохід, уповноваженого утримувати такий податок, довідку про суму утриманого податку а також про базу його нарахування (пп.9.9.4 Закону №889-ІV “Про податок з доходів фізичних осіб”). В Україні для усунення подвійного оподаткування застосовується метод заліку. Для юридичних осіб суми податків на прибуток, отриманий з іноземних джерел, сплачені за кордоном, зараховуються під час сплати ними податку на прибуток в Україні. Для фізичних осіб платник податків може зменшити суму річного податкового зобов’язання на суму податків, сплачених за кордоном.

Питання, пов’язані із зовнішньоекономічною діяльністю, можна обговорити на нашому форумі тут :

«Практика предпринимательства : Торговля в Украине, экспорт и импорт» або тут : «Предпринимательская деятельность : Ликбез» або тут : «Финансы : Валюта, экспорт, импорт»

Приєднуйтесь і разом ми знайдемо вирішення ваших проблем.

 

Новий коментар

Я не спамер: введите суму 5+1


 

Від авторів блогу

Про блог — прочитайте перед початком

Замовити консультацію - з питань ведення бізнесу чи оподаткування

Відповіді на питання - вже розвязано 43 питань

Володимир Тихонов - мій профіль на Google+


 
 

Бизнес форум

Последние темы:

Смарт браслет
15 серпня, 1 ответа