Що потрібно знати про ідентифікаційний номер?

TAXman, 02 вересня

Маючи 10-літній досвід, сьогодні я хочу розпочати цикл невеличких розповідей про використання ідентифікаційних номерів (І.№) громадян України. Присвоєння І.№ розпочалося із 1996 року відповідно до Закону України “Про Державний реєстр фізичних осіб-платників податків та інших обов'язкових платежів”. Дані про І.№ громадян є інформацією з обмеженим доступом і її розповсюдження заборонено законом.

  1. Історія питання
  2. Для чого потрібен ідентифікаційний номер
  3. Позиція церкви
  4. Чи можна відмовитись від ідентифікаційного номера
  5. Кому це вигідно
  6. Поради спеціаліста

Історія питання

В основу номера в різних країнах закладають свої величини: коди регіонів, випадкові числа, дати народження та інші. У США таким номером є номер картки соціального страхування. У нас в основу номера закладається дата народження фізичної особи, а сам номер представляє собою десятирозрядне число. І.№ формується і видається органами державної податкової служби.

Однозначно ідентифікувати особу за прізвищем, іменем, по батькові неможливо, оскільки в межах України декілька фізичних осіб мають однакові прізвище, ім’я, по батькові і навіть дату народження. Так, Шевченків Миколів Івановичів в Україні є 700 осіб з одинаковою датою народження. Для однозначності необхідно було б ще використовувати місце проживання, адресу, можливо, місце народження. Ніяка інформаційна система такого навантаження не витримає. Цифрова ж система на порядок спрощує процес ідентифікації.

Для чого потрібен ідентифікаційний номер

Із запровадженням І.№ розпочалась розбудова єдиного інформаційного простору щодо персоніфікованого обліку громадян. Номери стали базовими у створюваних системах Єдиної державної автоматизованої паспортної служби, Пенсійного фонду, при нарахуванні субсидій та соціальної допомоги, при видачі закордонних паспортів, при укладенні цивільно-правових угод, предметом яких є об’єкти оподаткування, відкритті рахунків в установах банків ... Зараз різними державними органами проводяться роботи щодо спрощення системи отримання субсидій, коли відпаде необхідність в отриманні громадянами різного виду довідок в т.ч. і про доходи .

Зараз практично завершена реєстрація працюючого населення, продовжується реєстрація інших верств – пенсіонерів, учнів, студентів, безробітних, приватних та іноземних осіб.

Уже не перший рік точаться розмови про боротьбу з тіньовою економікою. І явно не середнім шарам населення потрібно боятися цієї боротьби. І якщо ще значна частина громадян отримує зарплату в “конвертах”, сьогодні працює в “тіні”, то вже завтра це може відобразитися на розмірі нарахованої пенсії.

Позиція церкви

На Україні, як ніде у світі, різними тіньовими та псевдорелігійними угрупуваннями була організована широкомасштабна акція відмови від ідентифікаційних номерів, йшло залякування населення “кінцем світу”. На адресу різних державних установ, в т.ч. до адміністрації Президента України надходили десятки тисяч заяв про скасування реєстрації. Більшість з них були написані одним почерком, а по змісту майже всі вони ідентичні.

Надаючи фізичним особам ідентифікаційні номери, Державна податкова адміністрація України не порушувала права віруючих громадян, тому що у відповідності зі ст. 35 Конституції України "Ніхто не може бути увільнений від своїх обов'язків перед державою або відмовитися від виконання законів за мотивами релігійних переконань...".

Що стосується позиції церкви, то в травні 1998 року Священний Синод Української Православної Церкви визнав, що ідентифікаційний номер не є “печаткою Антихриста”. У Посланні Священного Синоду УПЦ говориться : “під печаттю антихриста ми повинні розуміти не стільки зовнішній знак, скільки внутрішній стан душі”.

Бо коли ми будемо тікати від символів, знаків, що нас бентежать, то невдовзі для нас не залишиться жодного місця на землі. А саме цього й хоче ворог роду людського. Ніякі з існуючих номерів : ні номер паспорта, ні телефона, ні ідентифікаційний номер, ані будь-який інший – ніщо без нашої на те згоди не відлучить нас від Христа і його святої церкви“.

Чи можна відмовитись від ідентифікаційного номера?

Зважаючи на наближення чергових виборів, Верховною Радою України ще в 1999 році були прийняті зміни до Закону "Про Державний реєстр фізичних осіб …" згідно якого була запроваджена альтернативна форма обліку громадян України, які через свої релігійні або інші переконання відмовляються від прийняття ідентифікаційного номера фізичної особи та офіційно повідомили про це відповідні державні органи.

Конкретного механізму реалізації цього закону зацікавлені державні органи довгий час не змогли розробити. ДПА України, в межах своєї компетенції, пішла назустріч побажанням віруючих. Своїми листами вона дозволила організаціям, підприємствам та установам при поданні квартальної звітності, що повинна містити ідентифікаційні номери, для громадян, які через свої релігійні переконання відмовляються їх отримувати, вказувати замість ідентифікаційного номера паспортні дані.

До парламенту було подано інший варіант змін до Закону про Державний реєстр. Ним пропонувалось замість ідентифікаційного номера вживати номер облікової справи фізичної особи для реєстрації у Державному реєстрі. Тобто, не номер фізичної особи, проти чого так заперечували віруючі, а номер справи, як у паспорті, пенсійному свідоцтві тощо. Їх пропонувалось запровадити для всіх фізичних осіб, не ділячи суспільство на віруючих і невіруючих. Але цей варіант так проектом і залишився.

Якщо зараз громадянин має бажання відмовитись від прийняття ідентифікаційного номера, то йому необхідно в податковій інспекції написати відповідну заяву і в разі якщо він не є засновником комерційних структур, то в міліції (паспортний стіл) в його паспорті буде проставлена відмітка. Із цією відміткою фізичну особу можуть навіть зареєструвати як підприємця.

В інших країнах таких винятків не буває, у тому числі і за релігійними переконаннями. Лише у Греції на горі Афон монахи відмовились від усіх благ цивілізації, в т.ч. і від всяких номерів.

Як бачимо, в сучасному суспільстві практика ідентифікаційних номерів не тільки загальновизнана, а й взагалі не має альтернатив.

Кому це вигідно

Організована останнім часом широка акція відмови від ідентифікаційних номерів, залякування населення “кінцем світу”, кодуванням, тавруванням, свідчить про те, що є люди, які не хочуть щоб контролювались їхні доходи. Світова практика свідчить , що будь-яка держава не спроможна забезпечити дієвий контроль за отримання громадянами будь-яких (особливо тіньових, корупційних) доходів і відповідно за постійним збільшенням надходжень коштів у вигляді податків та зборів до бюджетів усіх рівнів для задоволення різних соціальних потреб. А вирішується ця проблем через контроль за витратами фізичної особи. І справді, цікаво знати , на які це офіційно зароблені кошти можна придбати декілька квартир, автомашин, яхту.

А звести докупи доходи та витрати без ідентифікаційного номера та формування єдиної інформаційної системи по Україні – неможливо. Тому й не дивно, що переваги такого підходу очевидні, а віз і нині там.

Поради спеціаліста

  1. присвоєння ідентифікаційних номерів відбувається безкоштовно протягом двох-трьох робочих днів. Тому не потрібно використовувати платні послуги окремих громадян для ніби-то прискорення процесу, а зразу звертатися із паспортом або свідоцтвом про народження (для неповнолітніх) до податкової інспекції.
  2. часто цей номер потрібен терміново – відкрити рахунок або отримати гроші в банку, оформити субсидію та інші документи. Тому завчасно потурбуйтесь, щоб дані Державного реєстру фізичних осіб були звірені з паспортними даними і отримайте довідку.
  3. оригінал довідки про присвоєння ідентифікаційного номера видається один раз. Для отримання дублікату довідки необхідно в податковій інспекції написати заяву довільної форми про причини втрати оригіналу. У багатьох установах вимагають копії довідок без нотаріального посвідчення, тому завчасно зробіть декілька ксерокопій, а оригінал довідки зберігайте в себе.
  4. часто зустрічаються випадки, коли піддавшись умовлянням людина відмовилася від ідентифікаційного номера, у паспорті проставлена відмітка, а через деякий час виникають проблеми в установах банку, нотаріальних конторах. Громадянин не може бути відірваним від життя суспільства, а відмова від номера може принести лише зайві клопоти.

Питання, пов’язані із ідентифікаційними номерами, можна обговорити на нашому форумі тут :

«регистрация иностранца предпринимателем» або тут : «самозанятое население, самозанятое лицо» або тут : «Налоги : Вопросы»

Приєднуйтесь і разом ми знайдемо вирішення ваших проблем.

Anonymous
30 жовтня 2007 р. в 08:30

Чому ідентифікація особи не може проходити за серією паспорта?

TAXman
10 листопада 2007 р. в 11:49

***** Так, за основу можна було взяти номер паспорта і серію привести до числового вигляду. Але 10 років тому за основу взяли дату народження. Вже потрачено десятки мільйонів гривень. Досконалу систему тяжко придумати. Паспорти зараз масово губляться, викрадаються, видаються нові.Але система ідентифікації на основі паспорта була б менш затратною

Олег
12 листопада 2008 р. в 12:04

коды тодже могут теряться, как и паспорта. ничего страшного. это вопрос замены электронной записи. но тем кто придумал коды плевать на права людей. в моём случае на мою веру в бога несовместимую с такой вот идентификацией. а прежде чем тратить милионы - послушали бы мнение людей. ведь когда милионы тратили люди не молчали, и просили не вводить коды.

Павло
6 лютого 2008 р. в 17:58

В Конституції України сказано що права та свободи є найвищою соціальною цінністю.
Згідно цивільного кодексу України "Фізична особа набуває прав та обовязків та здійснєю їх нід своїм ім'ям."
Чому ДПАУ приорітетним ставить не права та свободи людини а "Однозначно ідентифікувати особу за прізвищем, іменем, по батькові неможливо", "Ніяка інформаційна система такого навантаження не витримає." "Цифрова ж система на порядок спрощує процес ідентифікації"?
З якою метою здобуваляся незалежність?
І за що ДПАУ виділяються гроші з державного бюджету?

TAXman
19 лютого 2008 р. в 13:05

Гроші з державного бюджету ДПАУ на ведення ДРФО в останні роки виділяються мізерні, бо вважається , що ідентифікаційні номери вже всі працюючі громадяни отримали. А про демократію можна говорити багато і по різному, як наші депутати. Нормальні народи працюють за сучасними технологіями, ніхто не боїться цифрових технологій, тільки Україна особлива - громадяни масово відмовляються від номерів, хочуть бути "чистим перед Богом". Але ж не в цьому проблема, люди не повинні боятися знаків, символів, а переживати за внутрішній стан душі.

Роман
16 серпня 2008 р. в 14:19

Можу порадити для тих хто хоче знати правду про ІПН, наберіть в пошуковику слова:"проти чипізації", "значення штрих-коду", "смарт-карта в руку" і так далі. І знайдете багато цікавої інформації. Я особисто багато займаюсь розповсюдженням інформації про цифрову ідентифікацію, і матеріалу маю достатньо,тим хто цікавиться пишіть на email:bogumilroman@rambler.ru   Ще можу добавити що читав роботи-дослідження цього питання віруючих-програмістів і вони дослідили що ніякої потреби ліпити в штрих-код ЕАN-13 трьох шестрок не було, з тим же успіхом там могли бути інші цифри.

Сергей
15 вересня 2008 р. в 01:05

Не подскажите ли, как формируется идентификационный номер по дате рождения? Возможно, берется юлианский день и что-то еще?

TAXman
16 вересня 2008 р. в 13:00

Інформація про ідентифікаційний номер є конфіденційною. Але можу приблизно сказати, що в перших 5-ти розрядах номераформується кількість днів від однієї круглої дати до дня народження. Правда,із 2007 року це правило діє не завжди. Якщо людина використовувала номер, а потім виявлено помилку в даті народження, то сама дата змінюється а номер залишається старий.

Олександр
23 вересня 2008 р. в 12:40

Конфіденційна інформація?!?! Ха!!!

Сергій, будь ласка, читайте:
http://www.umoloda.kiev.ua/number/513/115/18546/

Анна
11 жовтня 2008 р. в 22:11

Будьте любезны. Можно ли получить инд.код для 17-ти летнего ребенка, по свидетельству о его рождении? И без его (ребенка) присутствия? Гражданского паспорта еще нет, а код нужен для получения загранпаспорта в посольстве Украины.Спасибо

TAXman
17 жовтня 2008 р. в 14:08

Батьки можуть отримати номер за неповнолітніх дітей (до 16 років). У 16 років вже видають паспорт, тому його потрібно отримати. Але якщо йде затримка при виготовленні паспорта, то можна отримати довідку з паспортного столу про затримку і в податковій заповнити форму 1ДР по свідоцтву. У 18 років настає повна відповідальність, тому батькам вже потрібно вже мати завірене доручення. Тобто, у 17 років податкова вже може вимагати наявність паспорта. Якщо є поважні причини, попробуйте переконати податкову, можливо вам підуть назустріч.

Олег
12 листопада 2008 р. в 12:01

а серия и номер паспортов тоже повторяються?

TAXman
12 листопада 2008 р. в 15:46

Ні, не повторяються. Але людина може отримати декілька паспортів (втратити, змінити ім'я, прізвище).

Лариса
17 грудня 2008 р. в 12:56

Як вам такий факт:мій дійсний на протязі 8-ми років ІПН заблоковано співробітником скадовської ДПІ в Херсонській обл. і автоматично присвоенно інший.Про це мені стало відомо тільки після того, як почала оформлювати закордонний паспорт, тобто ні в письмовій, ні в усній формі мені про це не повідомлялось.Код я отримувала в м.Херсон на дівоче прізвище, в м.Кривий Ріг, де я зараз постійно проживаю з 2002р.отримувала ІПН на нове прізвище.Я офіційно працевлаштована, неоднократно оформлювата кредити,зараз маю в банку депозит,який до-речі теж не можу зняти. І де тут неповторність?Зараз ходжу регулярно до ДПІ і благаю,поверніть мені будь-ласка код!Куди ще звертатись я вже не знаю.Термін отримання закордонного паспорта сплив і хто мені поверне втрачені гроші за оформлення паспорту невідомо.Не кажучи про моральні збитки.Зато,коли я запитала дійсну причину анулювання ІПН, мені відповіли,що які можуть бути до них претензії,це зробив компьютер АВТОМАТИЧНО!Жах та й годі!

TAXman
18 грудня 2008 р. в 19:09

Ситуація дуже неприємна і дуже шкода, що податковий інспектор прикрився недосконалістю програмного забезпечення і не зміг чи не захотів вам допомогти. Усе це можна було вирішити, якби інспектор звернувся до ДПА обласного рівня і через них до центрального рівня - ДПА України. Там питання по закордонних паспортах стараються вирішувати оперативно. А тепер по суті. Автоматично нічого не робиться. При зміні прізвища ви, мабудь, не попередили, що у вас уже є ідентифікаційний номер. В іншій ДПІ було присвоєно другий номер. Програмне забезпечення повинно було попередити про можливе присвоення людині другого номера. Але це було в ДПІ проігноровано. Останнім часом в Україні дуже активізувалась робота по боротьбі з такими дублями. Як результат, в одній ДПІ закрили один із номерів, не провівши достатньої перевірки, який із номерів потрібно залишити. В ДПІ можна звернутися до заступника начальника, хай проконтролює ваше питання і заставить інспектора звернутися до податкового органу вищого рівня.

Лариса
19 грудня 2008 р. в 16:52

Дуже дякую за відповідь.Приємно було дізнатись, що хоть хто-сь не байдужий до моїх проблем.В моїй ситуації, як на мою думку, відстань між областями не на мою користь.Скадовськ говорить ,щоб зверталась до своєї Криворізької шнспекції, а Кривий Ріг -що Скадовськ закрив- хай вони і відновлюють.Я ,в свою чергу, через кожні 2 дні цікавлюсь як справи з кодом.Дізналась, що процедура ця досить довготривала і мені слід чекати коли з Києва прийде відповідь.Лякає тільки те, що скоро новорічні свята,якщо код не відновлять до 25 грудня, то чекати мені його, мабудь,до лютого,це точно.
Дякую ще раз.

SERG
2 березня 2009 р. в 10:27

А хто може знає чи можуть мені видати закордонний паспорт за системою ЄДАПС без ідентифікаційного коду?

TAXman
2 березня 2009 р. в 21:43

Без ідентифікаційного номеру закордонного паспорта не дадуть. Або ж ви офіційно відмовитесь від номеру і в паспорті буде проставлена відмітка УМВС про відмову та право здійснювати сплату податків без використання ід.№ (процедура може зайняти місяць).

SERG
3 березня 2009 р. в 08:35

В мене стоїть відмітка в паспорті, але в паспортному столі мені відмовили в видачі закордонного паспорту за системою ЄДАПС, сказали тільки старого зразка. А з старим я не знаю чи зможу поїхати в Європу!
І що тепер робити я навіть не знаю!

TAXman
3 березня 2009 р. в 15:27

Я ще уточню, але дійсно, був випадок, коли божественна людина (піп) хотів виїхати за кордон а до того відмовився від номера. І так йому захотілося за кордон, що він отримав ідентифікаційний номер , але дуже просив не розповідати про це своїм прихожанам.
P.S. У паспортному столі кажуть, що що без номера можна отримати паспорт старого зразка і він дійсний в усіх країнах (якщо не закінчився термін дії).

ok1094
3 березня 2009 р. в 09:44

Де можна отримати дублікат довідки про присвоєння індифікаційного коду іноземцю? Каже , що у Києві отримував, а де не може пояснити. Питала у місцевіц податковій, вони конкретно не відповіли. підскажіть.

TAXman
3 березня 2009 р. в 14:15

Уже декілька років присвоєнням індифікаційних номерів іноземцям займаються обласні державні податкові адміністрації. Тому звертайтесь до них.

SERG
3 березня 2009 р. в 19:24

Це якщо старий закордонний пспорт був вже отриманний, а якщо я його тільки отримаю, то зможу виїхати в Європу?

TAXman
5 березня 2009 р. в 22:11

Я тут різниці не бачу. Якщо ви вже хочете паспорт отримати, то чому не розпитати в паспортному столі про всякі варіанти.

 

Новий коментар

Я не спамер: введите суму 4+1


 

Від авторів блогу

Про блог — прочитайте перед початком

Замовити консультацію - з питань ведення бізнесу чи оподаткування

Відповіді на питання - вже розвязано 43 питань

Володимир Тихонов - мій профіль на Google+


 
 

Бизнес форум

Последние темы:

Смарт браслет
15 серпня, 1 ответа